Lassatil Abballari

Grupa Lassatil Abballari powstała w 2008 roku w wyniku muzycznego spotkania Michela Piccione i Benedetta Basile. Z biegiem lat w składzie zespołu pojawiało się wielu muzyków: część z nich pozostała, inni poszli własną drogą. W roku 2012 roku artyści spotykają znanego włoskiego śpiewaka ludowego Eugenio Bennato, z którym rozpoczynęli owocną współpracę artystyczną. W roku 2013 grupa wypracowała swoją ostateczną muzyczną formułę, z którą do dziś pojawia się na scenach w całej Europie.
Członkowie zespołu są przekonani, że słuchacze / odbiorcy unoszeni przez muzykę i rytmy tradycyjnych tańców mogą jednocześnie zanurzyć się w tym, co najpiękniejsze z przeszłości, a przy okazji wciąż pozostawać w teraźniejszości. Bezpośrednie doświadczenie tańca lub przynajmniej samego zasłuchania się w muzyce tradycyjnej pozwala przy okazji świetnie zdystansować się wobec codzienności. Pomagają w tym proste, a porywające i dynamiczne rytmy oraz emocjonalne melodie wygrywane na takich instrumentach, jak tamburyn, gitara, akordeon, flet, ale także wywodzące się z różnych części Europy rozmaite wersje dud: włoska zampogna, dudy szkockie czy galicyjska gaita.
Dzięki proponowanej przez zespół formule publiczność nie stanowi jedynie grona pasywnych słuchaczy, ale staje się istotną i aktywną częścią spektaklu. Drogą do tego są tańce takie, jak m.in. francusko-belgijski bourree, galicyjskie muiñeire i alborade, bretoński andrò, dalej tarantelle, pizziche i tammurriate z południowych Włoch, tańce żydowskie i wschodnioeuropejskie, irlandzkie jigi i reele oraz inne. Spotkanie z zespołem to kilkadziesiąt minut muzyki i tańca, w czasie których można zobaczyć oraz usłyszeć instrumenty i muzykę z wielu krajów europejskich.
Michele Piccione – głos, bębny obręczowe, darbuka, cajon, bouzouki, battente guitar, great higland bagpipe, gaita gallega, zampogna a chiave (włoskie dudy), zampogna a paru (sycylijskie dudy)
Benedetto Basile – flety, śpiew, bębny obręczowe
Barbara Crescimanno – głos, bębny obręczowe, instrumenty perkusyjne, taniec
Marco Macaluso – akordeon, śpiew
Ciccio Piras – głos, gitara, bęben basowy, łyżki, akordeon guzikowy