Pokazy muzyczne

Wykonanie: RocalFuza

23.08.2019 r., godz. 12.30
Pokaz i prelekcja na temat dawnych instrumentów
Jurta

Pokaz z wykorzystaniem kopii epokowych instrumentów wykonanych w większości w warsztacie założyciela i prowadzącego zespół RocalFuza– Ryszarda Dominika Dembińskiego. To intrygujące i niecodzienne spotkanie z instrumentarium muzyki średniowiecza i renesansu wzbogacone specjalistyczną wiedzą na temat budowy instrumentów dawnych.

Wykonanie: Zespół Szelindek z Węgier

23.08.2019 r., godz. 15.30
Pokaz i prelekcja na temat dawnych instrumentów
Jurta

Niewiele przejawów życia ludzkiego dostarcza tak niezbitych dowodów kulturalnej łączności wszystkich ludów świata, jak właśnie instrumenty muzyczne. Zarówno ich pomysłowa budowa jak i sposób użycia w obrzędach wskazują na łączność między ludami zamieszkujący odległe lądy, z których barwne karawany kupców ściągały m.in. na Wielki Jarmark w Jarosławiu. W trakcie pokazu instrumentów dawnych Zespół Szelindek przeniesie nas w muzyczny klimat minionych epok a stroje i niespotykane opowieści będą dopełnieniem historycznych jarmarków, których szlak prowadził przez miasto Jarosław zamieniając go w wielokulturowy tygiel.

Wykonanie: Kapela Hałasów

24.08.2019 r., godz. 12.30
Pokaz i prelekcja na temat instrumentów tradycyjnych
Jurta

Pokaz i prelekcja przeznaczona zarówno dla dzieci jak i osób dorosłych, umożliwia poznanie historii oraz muzyki tradycyjnej z bliska. Polska jest krajem pogranicznym, miejscem styku i przepływu wielu kultur a ślady tej etnicznej mozaiki tkwią w nas do dziś – opowiada Jacek Hałas. – Ogromny bagaż piękna, technik wykonawczych został zaprzepaszczony wraz z odejściem ludowej, folkowej kultury z naszego codziennego życia. Poprzez pokazy i prelekcje, które zawierają wielobarwne opowieść o muzyce i instrumentach, w trakcie trwania Jarmarku Jarosławskiego przywrócimy wielokulturową mozaikę ówczesnych czasów a szczęśliwcom może uda się spróbować własnych sił w grze na prezentowanych instrumentach!