Pokazy rzemiosła

Wykonanie: Jarek Włodek

22 – 25.08.2019 r.
Pokazy kaletnicze, skórnik
Plac Jarmarku

Kaletnictwo to rzemiosło zajmujące się wyrobami ze skóry, które zagości również w cechu krawców. W trakcie trwania Jarmarku Jarosławskiego będzie się można dowiedzieć, jak wiele przedmiotów życia codziennego można było wykonać również ze skóry, która jest jednym z najstarszych surowców w historii ludzkości. Podczas pokazów rzemiosła, krok po kroku obserwować będziemy warsztat powstawania przedmiotów skórzanych w dawnych czasach takich jak torby, pasy czy sakwy.

Wykonanie: Michał Radlak

22 – 25.08.2019 r.
Pokazy kowalstwa
Plac Jarmarku

Od niepamiętnych czasów osoba kowala zadziwiała i intrygowała, szczególnie jego niezwykła umiejętność posługiwania się ogniem. Pokaz kowalstwa umożliwia poznanie sztuki tworzenia przedmiotów z metalu. Od wyobraźni kowala zależy jak zwykły prosty kawałek metalu może zmienić się w coś niezwykłego i tego świadkami będziemy w trakcie trwania Jarmarku Jarosławskiego! Na żywo wykute przedmioty z metalu robią piorunujący efekt a już na pewno niezapomniany, będzie czynny udział w pokazie i pomoc przy najprostszych czynnościach kowala.

Wykonanie: Monika i Damian Waliczkowie

24.08.2019 r., godz. 21.00
Pokaz tradycyjnego wypału gliny
Plac Jarmarku

Niecodzienny powrót do prymitywnych i tradycyjnych konstrukcjiwypału ceramiki w samodzielnie wykonanym piecu opalanym drewnem, które oddają głęboki sens zmagania się z prawdziwym ogniem będzie niezwykłym widowiskiem oraz doświadczeniem podczas tegorocznego Jarmarku. Osadzanie się popiołów na pracy i jej bezpośredni kontakt z płomieniami, emocje i wysiłek włożony w wypał nadadzą szlachetności i niepowtarzalność całemu widowisku.Obserwacja tradycyjnego wypału oraz artystyczne efekty to niezapomniane wydarzenie w mieście, które przecież na glinie jest zbudowanym!

Wykonanie: Winnica Rodziny Steckich

24.08.2019 r., godz. 16.30
Pokaz tradycyjnego deptania winogrona
Plac Jarmarku

Niebywałą atrakcja będzie tradycyjne deptanie i tłoczenie soku z winogron przy dźwiękach muzyki oraz proces korkowania butelki. Jerzy Stecki – właściciel jarosławskiej winnicy, opowiadać będzie o uprawie winorośli oraz ciekawej historii związanej z tym rzemiosłem w naszym mieście. Wydarzeniu towarzyszyć będzie degustacja wina.

Wykonanie: Andrzej Janociński

22 – 25.08.2019
Mistrz Świętej Sprawiedliwości
Plac Jarmarku

Postać kata – „mistrza świętej sprawiedliwości” – jest bardzo ciekawa i historycznie ugruntowana w Jarosławiu. Jego obecność świadczyła o statusie miasta – kata nie miał chociażby Lwów, w związku z czym musiał być wypożyczany. Co ciekawe zabezpieczeniem powrotu kata do Jarosławia było oddanie w zastaw dwóch możnych mieszczan lwowskich. Z osobistością kata, jego profesją oraz towarzyszącymi jej narzędziami, będzie można zapoznać się osobiście podczas całego Jarmarku Jarosławskiego.