Warsztaty ceramiczne

Wykonanie:Maria Piśko

30.08.2020 r., godz. 14.30
„Sgraffito”
Cech Garncarzy

Jedną z najstarszych produkcji rąk ludzkich, która towarzyszy nam od epoki kamiennej, jest ceramika. O właściwościach gliny, tj. o tym, iż po zarobieniu z wodą staje się plastyczna i można jej nadawać dowolny kształt ,który po wysuszeniu zostaje zachowany, a po utrwaleniu w ogniu – wypaleniu – nabiera cech twardości i trwałości, przekonał się człowiek przypadkowo. Poznanie tych niebywałych właściwości gliny pozwoliło na celowe działania, w tym poszukiwanie nowych tworzyw i coraz bardziej wyszukanych środków zdobniczych. Ceramika spełnia rolę użytkową, a w przypadku Jarosławia świadczy także o historii, wszak miasto to określa się mianem „na glinie zbudowanego”. Na warsztatach poznamy znaną włoską technikę dekorowania – sgraffito – która polegała na zdrapywaniu górnej warstwy farby, odkrywając zupełnie inną, różną od niej dolną warstwę. Wraz z Marią Piśko stworzymy na ceramicznych płytkach własne, oryginalne wzory i unikatowe zdobienia.

Warsztaty ceramiczne

Wykonanie: Anna Drąg

30.08.2020 r., godz. 14.00
„Rozetka” – warsztaty układania mozaiki
Cech Garncarzy

30.08.2020 r., godz. 14.00
„Rozetka” – warsztaty układania mozaiki
Cech Garncarzy

Mozaika to starożytna sztuka ozdabiania powierzchni różnymi, drobnymi elementami – kamieniami, barwnymi szkiełkami, ceramiką, biskwitem, terakotą, itp. Już najstarsze sumeryjskie wizerunki były układane z kamieni. W antycznej Grecji mozaikowe posadzki układano z otoczaków a w czasach rzymskich przy użyciu marmurowych tesser mozaiki stawały się coraz bogatsze. W Bizancjum zaczęto stosować do tej techniki barwioną masę szklaną a sceny figuralne i mozaikowe ornamenty zaczęto układać na ścianach wnętrz.

Polega ona na tworzeniu obrazów z wybranych elementów poprzez układanie różnych wzorów, ornamentów i odpowiednie osadzanie ich na ozdabianej powierzchni.Warsztaty zapoznają nas z powyższym czynnościami. Przez 2 kolejne dni wspólnie tworzyć będziemy ROZETKĘ – jeden z symboli Jarosławskiego Jarmarku.