Rodzinna Kapela Wasilewskich

Rodzinna Kapela Wasilewskich

Członkowie Rodzinnej Kapeli Wasilewskich to doświadczeni muzycy (współtworzący formacje: Transkapela, Nikifolk, Sielska Kapela Weselna, Kwartet Wiejski) od wielu lat zajmujący się poszukiwaniami w obrębie wielu tradycji muzycznych i kultur Europy. Szczególnym miejscem na mapie ich zainteresowań jest muzyczny świat Karpat. Od wielu lat żywa muzyka wsi towarzyszy ich rodzinnej wędrówce jako niespożyte źródło witalnej energii i inspiracji twórczej.
Bywają autorami i wykonawcami muzyki w spektaklach teatralnych i filmach. W swoim dorobku posiadają także autorskie inscenizacje teatralne (prezentowane w prowadzonym przez siebie teatrze w Stodole Chochół na Mazurach) oraz rodzinną płytę koncertową z muzyką Bojków – „Muzyka Bojków na Mazurach”- wieńczącą ich peregrynacje poświęcone rusińskiej mniejszości karpackiej przesiedlonej po wojnie na Mazury i Warmię.
Koncertują w tradycyjnym instrumentarium: cymbały, skrzypce, klarnet, kaval, bęben, kontrabas, altówka – przywołując atmosferę dawnych wiejskich zabaw i weselisk, albo przenosząc słuchaczy w sferę wzruszeń i refleksji. Opowieści o Karpatach mogą snuć godzinami, ale chętnie dzielą się także muzycznymi tradycjami polskich nizin – w tym ich rodzimych, wielokulturowych Mazur.
Muzykanckie drogi prowadzą ich poprzez żywiołowe granie muzyki ludowej, po własne, impresyjne jej interpretacje. Mówią o sobie: „Muzyka wspaniale skleiła naszą rodzinkę, a pasje muzyczne i artystyczne dały nam wszystkim skrzydła wolności”.
Robert Wasilewski (cymbały, altówka, kontrabas, kaval)
Ewa Wasilewska (skrzypce, śpiew)
Iga Wasilewska (skrzypce, śpiew)
Kaja Wasilewska (klarnet, śpiew)