Chiara Scarfato

Chiara Scarfato – energiczna, przyjazna i pewna siebie! Językoznawca, fotograf i nauczyciel tańca, pasjonująca się tradycyjnymi tańcami z południa i centrum Włoch. Chiara zaczęła interesować się tańcami ludowymi w 2008 roku podczas podróży po najgłębszych południowych Włoszech, kiedy po raz pierwszy zobaczyła Pizzica – popularny włoski taniec ludowy, pochodzący z półwyspu Salento.

Od tego momentu nie przestała szukać wszystkich aspektów wieloaspektowego słowa muzyki tradycyjnej. Podróżując po festiwalach i tradycyjnych imprezach, spotykając starych muzyków i wytrawnych tancerzy, autentycznych nosicieli tradycji, osobiście doświadczyła oryginalnego środowiska, z których pochodzą tradycyjne tańce Apulii, Kalabrii, Kampanii, Sycylii i Marche. Wiedzą, którą pochłonęła przez siedem lat podróżowania, nauki i badań, podzieliła się na kilku warsztatach zrealizowanych w jej rodzinnym mieście oraz w Krakowie, w którym obecnie mieszka.

Pizzica i Tammuriata to dwa najbardziej popularne tańce włoskie w stylu „Tarantella”.

Tarantelle to tradycyjne tańce z południa Włoch, a dokładnie – z Salento, obszaru na południowym krańcu Apulii i z regionu położonego wokół wulkanu Wezuwiusza, w pobliżu Neapolu.

Korzenie Pizzica sięgają dionizyjskich świąt i pogańskiego mitu pająka tarantula. Według powszechnego przekonania, „pizzicu” (ugryzienie) pająka wywołuje wahania nastroju, a nawet stan głębokiej depresji, który może zostać uzdrowiony jedynie poprzez szalony taniec. Osoba ugryziona przez tarantulę tańczy do rytmu tamburyn, wchodząc w ten sposób w uzdrawiający trans. Tańczy się do upadłego, czyli do momentu, w którym umysł ugryzionej osoby zostaje wyzwolony od „choroby”. Z upływem wieków, ten szamański rytuał nabrał bardziej uroczystej formy, która rozprzestrzeniła się do innych regionów południowych Włoch. Ze wszystkich tych styli, najbardziej znanym jest niewątpliwie Tarantella.

Tradycyjna Pizzica jest tańczona w parze. Nie muszą to być jednak partnerzy płci przeciwnej. Bardzo często możemy spotkać dwie kobiety tańczące ze sobą.

Tammurriata natomiast ma bardzo stare korzenie. Jest to taniec ludowy, który odwołuje się do tradycji przodków i czerpie z elementów przyrody.

Taniec przeobraża się w grę zalotów, harmonii, wyzwań, odmowy, przy rytmie castagnette. Uwalnia całą energię wewnętrzną człowieka, jego siłę, fizyczną odporność i przeobraża się w jedną z największych i najbardziej autentycznych demonstracji zmysłowości.

Udział w Jarmarku Jarosławskim:

26.08.2022 r., godz. 17.00
TARANTELLA
Warsztaty tradycyjnych tańców z południa Włoch
Plac Jarmarku

27.08.2022 r., godz. 18.00
TARANTELLA
Warsztaty tradycyjnych tańców z południa Włoch
Plac Jarmarku

28.08.2022 r., godz. 15.00
TARANTELLA
Warsztaty tradycyjnych tańców z południa Włoch
Plac Jarmarku